21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Indisk draghjälp för Suzuki

administrator

administrator

Suzuki Motor fyrfaldigar sin vinstprognos

Det görs mot bakgrund av stora försäljningsframgångar i Indien och ökat sug efter mindre och bränslesnåla fordon, underblåst av statliga subventioner.

Den sydkoreanska konkurrenten Hyundai har liksom Suzuki tidigare visat sig vara en vinnare i den globala bilkrisen, som främst slagit mot tillverkare av tyngre personbilar i USA och Europa.

Nyligen har även Daihatsu Motor, som är Toyota-koncernens egen småbilstillverkare, samt Subaru-ägaren Fuji Heavy Industries höjt sina prognoser för helåret efter bättre resultat än väntat.

För halvåret som avslutades i september redovisar Suzuki ett försäljningsras på 25 procent till 604 miljarder yen (cirka 48 miljarder kronor), medan nettovinsten lyfte med 27 procent till 10,4 miljarder yen (820 miljoner kronor). Resultatet var bättre än väntat.

Prognosen för rörelseresultatet för räkenskapsåret som avslutas i mars höjs från 10 miljarder till 40 miljarder yen (3,2 miljarder kronor), vilket beräknas ge en nettovinst på 15 miljarder yen.

Men även de höjda prognoserna är konservativa enligt de flesta analytiker. Snittprognosen för Suzukis nettovinst för helåret ligger på 22,8 miljarder yen enligt en sammanställning gjord av Reuters.

Senaste lediga jobben