26 mars
2026

Realtid

Indien får fler dollarmiljonärer

administrator

administrator

<pufftextlänk>Indien går som tåget och antalet dollarmiljonärer i landet bara ökar. </pufftextlänk> Fortsätter tillväxten i samma takt spås Indien bli den tredje största ekonomin i världen.

Även om de flesta indier lever på mindre än en dollar om dagen så visar Indien på stora framsteg på det ekonomiska området.

I en undersökning som Merrill Lynch och konsulter från Cap Gemini gjort så visar det sig att antalet dollarmiljonärer i Indien ökat med 19 procent. Landet hamnade på en andra plats efter Sydkorea som ökade antalet dollarmiljonärer med 21 procent. Det skriver BBC.

Anledningen till att Indien fått så många miljonärer är den ekonomiska tillväxten i landet. Det har gjort att en välutbildad medelklass vuxit fram och att en större andel av befolkningen är välutbildade.

Något som pekar på en fortsatt ekonomisk uppgång är att regeringen fortsätter att satsa på utbildning. I den senaste budgeten ökade satsningen på utbildning med 31,5 procent.

Dessutom pekar analytiker på att landets handelsunderskott är under kontroll.

Den kanske viktigaste möjligheten till tillväxt framöver är att jordbruket bör och kan effektiviseras. Mer än hälften av Indiens befolkning arbetar där men de producerar bara 20 procent av landets Bruttonationalprodukt, BNP.

Enligt den indiska tidningen Hindustan Times visar rapporten att Indien totalt sett har 83.000 dollarmiljonärer.

Indien kan dessutom bli den fjärde största ekonomin 2025 och den tredje största 2050. De största ekonomierna spås fortfarande vara USA följt av Kina.

Att ekonomin går som tåget visar även nya siffror kring Indiens handelsexport. I april och maj ökade Indiens handelsexport med 30 procent de första två månaderna i år, jämfört med förra året. Siffror som har presenterats i Islamic Republic News Agency.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Bolidens mardröm: Produktionen rasar – miljardförluster väntar

26 mars 2026