08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Index inviger nytt huvudkontor i USA

Camilla Jonsson
Uppdaterad: 21 apr. 2020Publicerad: 21 apr. 2020

Nu inviger Index Invest sitt nya huvudkontor för den amerikanska marknaden i Jupiter, Florida.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

– Vi satsar vidare i USA. Vi har rekordmånga projekt på gång där, säger Rickard Haraldsson, vd Index Invest International, i en skriftlig kommentar.

Det nya huvudkontoret ligger på absolut bästa läge i Jupiter Inlet, precis på kajkanten. I direkt anslutning till fastigheten finns flera båtplatser. Fastigheten, som Index Invest utvecklat och byggt, innehåller förutom den egna lokalen, även kontorsutrymmen och en restaurang.

– Vi tror på Florida. Vi har flera riktigt stora projekt, i olika utvecklingsfaser, på gång där. Så för oss var det självklart att bygga vårt nya amerikanska huvudkontor i just Florida.

Index Invest har hittills producerat över 2 000 hyresrätter i Florida, och har idag över 800 lägenheter i fem olika projekt i produktion och utveckling i Florida.

Index Invest har gjort omfattande investeringar i såväl flerbostadshus, som kommersiella fastigheter i Florida. Allt ifrån de centrala delarna av Florida till Floridas Keys.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Camilla Jonsson
Camilla Jonsson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS