24 okt.
2026

Realtid

Implantica tar in 1,1 miljarder i emission

Camilla Jonsson

Medicinteknikbolaget Implantica  planerar en notering av svenska depåbevis på First North.

Totalt planerar Implantica att ta in 1,1 miljarder kronor i emissionen. Teckningskursen ligger på 65 kronor per aktie.  Det framgår av ett pressmeddelande.

Ankarinvesterare är Swedbank Robur Ny Teknik, Handelsbanken Fonder, Tin Fonder, Skandia och Nordea Fonder som tillsammans åtagit sig att teckna aktier för totalt 800 miljoner kronor i emissionen. 

Deras åtagande har fördelats enligt följande:

Swedbank Robur Ny Teknik: 250 miljoner kronor

Handelsbanken Fonder på uppdrag av flera fonder: 200 miljoner kronor

TIN Fonder: 150 miljoner kronor

Skandia: 100 miljoner kronor

Nordea Fonder på uppdrag av, bland andra, fonden Nordea Innovation Stars: 100 miljoner kronor.

Implantica är en medtech-koncern verksamt inom marknaden för implanterbara medicinska instrument och e-hälsa. Koncernen grundades 2015 av Dr. Peter Forsell, huvudägare och verkställande direktör , genom att tillföra två plattformsteknologier till självkostnadspris samt produkter och patent till koncernen. 

Pareto Securities är Global Coordinator och Sole Bookrunner i samband med erbjudandet. Baker McKenzie är legal rådgivare till Implantica avseende svensk och schweizisk lagstiftning och Roschier är legal rådgivare till Pareto Securites i samband med erbjudandet.

Camilla Jonsson
Camilla Jonsson

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Rysslands centralbank slutar att sänka räntan – för hög inflation

23 okt. 2026
american express
Börs & finans

Kortjätten förbereder sig för stor förändring – säger upp tusentals

23 okt. 2026
hynix
Börs & finans

Chipjättens börsnotering stoppas när AI-oron sprider sig bland investerare

23 okt. 2026