Nu kommer notan för Donald Trumps tullturbulens. Den globala tillväxtsprognosen skrivs ned av IMF – och det kan bli ännu värre.
IMF sänker tillväxtprognos för 2025: "Ny era"


I KORTHET
-
IMF har sänkt sin prognos för global BNP-tillväxt 2025 till 2,8 procent, den svagaste sedan pandemin.
-
USA:s nya tullar har drivit upp kostnader, stört leveranskedjor och skapat stor osäkerhet på marknaderna.
-
Exportberoende ekonomier som Singapore drabbas hårt av fallande efterfrågan och ökade handelshinder.
Sammanfattat med hjälp av AI och kvalitetssäkrat av Realtid
När året inleddes gick Internationella valutafonden (IMF) ut med en prognos för världens BNP-tillväxt i år: 3,3 procent.
Sedan dess har Donald Trump tillkännagivit sina tullförslag och förändrat spelplanen med ett eskalerande handelskrig.
Missa inte: Tillväxtchocken i USA – varnar för ”Trumpcession”. Realtid
Det har fått IMF att kraftigt sänka sin prognos för den globala ekonomiska tillväxten, rapporterar Bloomberg.
Näst sämsta på 16 år
I sin senaste rapport varnar fonden för att tillväxten tros bli 2,8 procent i år. Det skulle göra 2025 till det svagaste tillväxtåret sedan pandemin 2020 och det näst sämsta året sedan finanskrisen 2009.
Prognosen för 2026 har också justerats ned till 3,0 procent.
”Vi går in i en ny era”, säger IMF:s chefsekonom Pierre-Olivier Gourinchas och syftar på att det globala handelssystemet håller på att förändras i grunden.

Stagflation i sikte – USA:s ekonomi i fara
Tullkriget kan leda till stagflation i USA.
Senaste nytt
Sämre även i Kina
För USA väntas tillväxten bromsa till 1,8 procent i år och 1,7 procent nästa år – en nedjustering med 0,9 respektive 0,4 procentenheter.
Samtidigt har IMF höjt sin inflationsprognos för landet till tre procent. För Kina spås tillväxten landa på fyra procent både i år och nästa år, vilket också är en märkbar sänkning. Landets mål är att nå fem procent.
” är ganska betydande och det drabbar alla regioner i världen. Vi ser lägre tillväxt i USA, lägre tillväxt i euroområdet, lägre tillväxt i Kina, lägre tillväxt i andra delar av världen”, säger Gourinchas till Reuters.
Öppna ekonomier drabbas hårt
IMF menar att Trumps tullar har lett till en kraftig ökning av de effektiva tullnivåerna – de högsta på över 100 år.
Missa inte: Har Donald Trump skadat den amerikanska dollarn för alltid? E55
Följderna märks redan i ökade kostnader, störda leveranskedjor och osäkerhet på finansmarknaderna. Det syns också i statistiken för den internationella handeln.
Länder med öppna och exportinriktade ekonomier drabbas särskilt hårt. Singapore är ett exempel på det.
Med sin roll som logistiknav och knutpunkt för globala varuflöden påverkas landet av både minskad efterfrågan och ökade kostnader, skriver Economist Intellicence Unit.

Kapitalet flyr Europa – hotar framtida tillväxt
Trenden riskerar att bli ett framtida hot för EU.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.

Journalist med fokus på ekonomi och näringslivsfrågor.