11 apr.
2026

Realtid

Ikea återkallar miljontals jalusier

administrator

administrator

Ikea återkallar 3,4 miljoner jalusier och rullgardiner av olika typer sålda i USA och Kanada.

Bakgrunden är att en ettårig pojke i Michigan, USA, strypts till döds av uppdragningsmekanismen och att två andra barn nästan omkommit i liknande olyckor, enligt nordamerikanska konsumentskyddsmyndigheter. Beslutet gäller bara Ikeas varuhus i USA och Kanada, enligt Ylva Magnusson, pressansvarig på Ikea Sverige.

På alla Ikeavaruhus och på hemsidan finns information om att det är viktigt att uppdragningslinan fästs vid väggen och att det finns en anordning som gör att linan sträcks så att inte barn kan fastna i en löst hängande lina.

– Så är det i dag även på varuhusen i USA och Kanada, men där har detaljhandelsorganisationen beslutat att öka sina åtaganden ytterligare och återkalla produkter som inte har levererats med en sådan säkerhetsanordning, säger Ylva Magnusson.

De återkallade persiennerna såldes i USA och Kanada under perioden januari 1998—juni 2009. Redan i december återkallade Wal-Mart Stores och andra stora amerikanska kedjor liknande produkter.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin