02 nov.
2026

Realtid

IK-ägda Svt Group köper upp konkurrent

Realtid.se

Förvärvar brandskyddsbolaget AIK Flammadur.

Det tyska brandskyddsbolaget Svt Group, ägt av svenska IK Investment Partners, köper upp sin branschkollega AIK Flammadur Brandschutz. Det framgår av ett pressmeddelande.

– AIK Flammadur Brandschutz har en 100-årig historia av närvaro på brandskyddsmarknaden, en komplett produktportfölj och en stark organisation, vilket tillåter oss att vidareutveckla vårt erbjudande och nätverk av distributörer. AIK Flammadur kommer att stödja oss i vår strävan att förbättra brandsäkerheten i samhället, och vi är mycket glada över att samarbeta med Jörg och hans team, säger Steffen Gerdau, vd, Svt Group.

– Vi nöjda över vårt nya partnerskap med Svt, och vi är mycket glada över att arbeta tillsammans med dem när vi fortsätter att utveckla nya system av högsta kvalitet, säger Jörg Hansen, vd för AIK Flammadur Brandschutz.

Inget av bolagen har gått ut med någon officiell köpeskilling.

IK Investment Partners förvärvade, genom sin fond Small Cap I Fund,  aktiemajoriteten i Svt Groupi juli 2015.

Mest läst i kategorin

snöbollar
Börs & finans

Marabouägaren kräver stopp för julgodis – strid om ordet ”snöboll”

02 nov. 2026
ai
Börs & finans

Disney tog 66 av 86 anställda – sedan gick AI-bolaget i konkurs

02 nov. 2026
ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026