18 okt.
2026

Realtid

IHS och Markit i en flermiljardaffär

Finwire

Ny stor aktör inom finansinformation och analys skapas i en affär värd 13 miljarder dollar.

Amerikanska IHS och brittiska Markit meddelar att man kommer att gå samman och skapa en ny stor aktör inom finansinformation och analys i en affär värd 13 miljarder dollar.

De två bolagen skriver att det är en så kallad jämlik sammanslagning, merger of equals.

Styrelserna för de två bolagen står eniga bakom beslutet. Det nya företaget kommer att heta IHS Markit och kommer att ha sitt huvudkontor i Lonodon.. IHS håller för närvarande till i Englewood, Colorado, där vissa funktioner kommer att finnas kvar.

IHS kommer att äga 57 procent av det sammanslagna bolaget medan Markits aktieägare kommer att kontrollera 43 procent.

IHS Markit bedömer att de tillsammans har över 50.000 kunder. Finansiellt skulle omsättningen under förra året varit 3,3 miljarder dollar och ebitda-resultatet 1,2 miljarder.

 

Finwire
Finwire

Mest läst i kategorin

oljefonden
Börs & finans

Norska oljefonden kan få investera i kärnvapen efter förslag om regeländring

16 okt. 2026
citroen
Börs & finans

Europas biljättar skakar liv i gamla modeller – för att möta Kina-hotet

16 okt. 2026