18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Ice.net: Otålig väntan på nya mobilen

administrator

administrator

Det finns inga ip-mobiler ännu, men en mobil bordstelefon, skriver kundtjänsten till vad som visar sig vara en ledamot i riksdagen. Efter krav från två politiska partier svarar nu infrastrukturminister Åsa Torstensson: Det duger.

Granskningen av Ice.net på Realtid.se har väckt reaktioner.

Frågan är om företaget Ainmt med varumärket Ice.net erbjuder en ”mobil telefonitjänst”.

Ja, säger vd Per Borgklint, tillsyns- myndigheten PTS och infrastrukturminister Åsa Torstensson (C). Dessutom vill ju Ice.net snart släppa en mobil för ip-telefoni.

Nej, säger riksdagsledamoten Maria Stenberg (S) och Norrländska Samlingspartiets Arne Forsell och ifrågasätter därmed att Ice.net har rätt att bedriva sin verksamhet.

Maria Stenberg kräver efter att ha läst Realtid.se att infrastrukturminister Åsa Torstensson ska förklara sig. Första gången Maria Stenberg frågade Åsa Torstensson var januari 2008.

Under tisdagen svarade ministern på nytt: hon ska inte göra någonting utan förlitar sig på PTS.

”I motsats till vad Maria Stenberg grundar sin fråga på tillhandahålls mobiltelefoni av tillståndshavaren AINMT Sverige AB”, skriver Åsa Torstensson.

Maria Stenberg tyckte att ministerns svar var ”rätt så torrt och kort” och bestämde sig för att ta reda på mer. Hon mejlade till kundtjänsten hos Ice.net, under eget namn och personnummer men utan att påpeka att hon sitter i riksdagen.

”Vi har tyvärr inga mobiltelefoner. Vi har endast en mobil bordstelefon”, skriver kundtjänsten.

”Bordstelefonen fungerar som en mobiltelefon men ser ut som en stationär telefon.”

”Vi kan tyvärr inte erbjuda dig något mobilabonnemang i dagsläget. Du får hålla dig uppdaterad för det är något vi jobbar på. Vi kan inte svara på när det kommer.”

Maria Stenberg är inte nöjd med svaret.

– Trams, säger operatörens vd Per Borgklint.

– Att hon inte får ner den i sin ficka har inte med saken att göra.

– Det här är en icke-fråga. Det ligger ingenting i kritiken.

– Hon smutskastar Ice.net. Jag förstår inte varför hon inte pratar med mig direkt först.

– Han ringde upp mig nu, säger Maria Stenberg.

– Han säger att jag inte begripit att de erbjuder visst mobiltelefoni i glesbygd.

– Men jag tror inte att folk i Norrland vill släpa runt på en ryggsäck för att kunna kontakta omvärlden.

Nu är det inte Ice.net utan regeringen som ska se till att det finns mobiltelefoni i hela landet. PTS ska se till att företagen håller vad de lovat.

Efter att ha intervjuats av Realtid.se inledde Jonas Wessel på PTS ett tillsynsärende.

Måndagen den 29 mars kallade han till sig två representanter för Ice.net.

– Vi följer ju kontinuerligt tillståndsvillkoren, säger Jonas Wessel.

– Här var ett tillfälle där det fanns kritik. Det är väl ett bra tillfälle att utöva tillsyn.

Så vad kom han fram till?

”PTS fick försäkringar om att operatören, även efter det teknikskifte som är planerat till sommaren, avser att leva upp till kravet på att tillhandahålla mobiltelefoni”, skriver Jonas Wessel efter mötet.

”Operatörens representanter förklarade att ledmotivet för verksamheten är att ’lösa folks mobiltelefoniproblem där inga alternativ finns'”, fortsätter han.

Men löften, avsikter och ledmotiv duger inte, svarar Arne Forsell från Norrländska Samlingspartiet.

”Vi noterar med stor förvåning den passiva och godtrogna attityd som PTS uppvisar”, skriver han till Jonas Wessel.

”Vi anser att föreligger ett avtalsbrott”.

”Det kan inte vara tillåtet att först montera ned ett mycket väl fungerande, men ej utnyttjat, mobiltelefonisystem innan det nya ens har prövats och bevisats fungera med minst lika fullgod tjänstekvalitet och täckning som det befintliga”, skriver Arne Forsell.

– Han vet inte hur det befintliga nätet fungerar, säger Per Borgklint.

– Det här är felaktigt. Han borde inte få uttala sig om vår verksamhet. Jag ska inte behöva bemöta sådant.

Arne Forsell vill bli invald i riksdagen i höst, men först vill förmå PTS att dra in tillståndet för Ice.net ”så att andra aktörer får chansen att använda frekvensbandet som det från början är tänkt”.

Så långt är varken Maria Stenberg eller Socialdemokraterna beredda att gå.

– Nej, det är väl att ta i.

Ändå är både hon och PTS inne på att det kan vara läge att följa hur det går.

– Låt oss vänta och se vad de kan leverera, säger Maria Stenberg.

På PTS skriver Jonas Wessel att även om han ”för dagen inte ser” att Ice.net bryter mot tillståndskraven, så kommer han ”hålla ett öga på utvecklingen”.

Realtid.se ska få testa Ice.nets nya ip-mobil. Det senaste budet är att det kan ske först till lanseringen. När lanseringen kan ske är oklart – den telefonmodell som Realtid.se berättat om tidigare kanske inte duger.

Under torsdagen ska Ice.net genomföra förändringar i det nya nätet. Då ska de testa ip-mobilen själva.

Senaste lediga jobben