06 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hutchison köper Formel 1?

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 juli 2005Publicerad: 25 juli 2005

Hutchison Whampoa, majoritetsägare i svenska teleoperatören 3, vill köpa Formel 1 för en miljard dollar. Det bekräftade Formel 1-bossen Bernie Ecclestone igår.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Tom Group, ett mediebolag som kontrolleras av Hutchison, har varit i förhandlingar med de tre bankerna, JP Morgan, Bayern LB and Lehman Brothers, om att köpa deras aktier i SLEC. Bankerna äger 75 procent av SLEC som i sin tur är det holdingbolag som kontrollerar de lukrativa tv-rättigheterna till Formel 1-tävlingarna.

Tom Group har också talat med Bernie Ecclestone, som sägs ha kontrollerat Formel 1-sporten i mer än två decennier. Det bekräftades av Bernie Ecclestone själv igår. Ecclestone äger via familjebolag Bambino Holding, 25 procent av SLEC.

– Hutchison vill addera F1 till sitt medieimperium. Bolaget ser en stor potential för F1 i Asien och ägnar nu mycket tid åt att smöra för Bernie, säger en initierad källa enligt BBC News.

De tre bankerna som tog över aktierna i SLEC i samband med att den tyska mediegruppen Kirch kollapsade, uppges vara mer än villiga att sälja.
Men även om bankerna är villiga att göra affär vill Tom Group inte köpa in sig i SLEC utan Bernie Ecclestones välsignelse.

– Tom Group vet att de behöver Bernie för att driva F1, hävdar samma initierade källa enligt BBC News.

Enligt uppgifter i brittisk media ska Li Ka-shing, mannen som kontrollerar Hutchison Whampoa, inte vara särskilt intresserad av Formel 1-sporten personligen. Li Ka-shings personliga förmögenhet uppges uppgå till 100 miljarder kronor vilket placerar honom på plats nummer 19 på Forbes lista över världens rikaste män.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS