17 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

HQ kursraket efter FI-klartecken

administrator
administrator
Uppdaterad: 14 juni 2010Publicerad: 14 juni 2010

Investmentbolaget Öresund har fått tillstånd av Finansinspektionen att köpa HQ Fonder. HQ-aktien steg kraftigt efter beskedet.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Makro

Klockan tickar: USA har 250 stridsplan redo medan Iran-samtalen inleds

17 feb. 2026
Börs & finans

Lyxjättarna varnar: "AI-bubbla kan slå hårt mot oss"

17 feb. 2026
Börs & finans

Fondförvaltare flyr dollarn – mest negativa på 14 år

17 feb. 2026
Dollarn
Börs & finans

Ny botten för dollarn – kan ändå bli dyrt att satsa mot USA

17 feb. 2026
Börsbarometern om ISK och annat
Spela klippet
Börs & finans

Okända skattefällan med ISK och orimliga löften

16 feb. 2026

Köpet ger förlustdrabbade finanskoncernen HQ 850 miljoner kronor.

HQ-aktien steg kraftigt efter beskedet.

Öresund finansierar köpet med egna medel och är efter affären fortsatt obelånat, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Öresund har också utfärdat en option till HQ som gör det möjligt att återköpa HQ Fonder på liknande villkor.

Finanskoncernen HQ behöver pengarna för att täcka förlusterna från egna spekulationsaffärer.

Kursutvecklingen i HQ-aktien har varit svag ända sedan mitten av april, då bolaget redovisade en lägre vinst för första kvartalet. Men den första riktiga kallduschen för aktieägarna kom den 26 maj, då bolaget flaggade för en ”forcerad avveckling” av sin tradingverksamhet, och en nyemission om drygt en halv miljard kronor.

I förra veckan stod det klart att HQ behöver mer pengar än så, och det omedelbart. Därför säljs dotterbolaget HQ Fonder till HQ:s huvudägare Öresund för 850 miljoner kronor och den tidigare emissionen skrotas till förmån för en ännu större emission på upp till en miljard kronor.

Finansinspektionen följer noga turerna i HQ men några detaljer från granskningen har inte avslöjats ännu.

ANNONS

HQ-aktien återhämtade sig under måndagens förmiddagshandel. Och efter beskedet vid lunchtid om FI:s klartecken fick kursen ytterligare fart. Vid 13:30 hade den gått upp med nästan 26 procent.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS