Realtid

Hon tar över Business Sweden

Realtid.se
Uppdaterad: 14 jan. 2014Publicerad: 14 jan. 2014

Ylva Berg blir ny vd.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Business Swedens styrelse har utsett en ny styrelse. Det blir Ylva Berg som tar över som permanent vd sedan företrädaren Ulf Berg petats i början av hösten.

– Ylva Berg har en bred kunskap om svenskt näringsliv i kombination med en gedigen erfarenhet av att leda organisationer genom förändrings- och utvecklingsprocesser. Dessutom har hon varit handelssekreterare i Köpenhamn, säger ordföranden Bo Dankis i en kommentar.

Hon var chef för Exportrådet i Köpenhamn fram till 2004 då hon gick över till det privata näringslivet. Sedan dess har hon verkat i chefsroller inom BE Group, Technia och senast Dassault Systemes där hon är vd för Nordenverksamheten.

Business Swedens organisation består av omkring 500 medarbetare i ett 50-tal länder. Bolagets drivs tillsammans av svenska staten och näringslivet efter en sammanslagning av Exportrådet och Invest Sweden i början av förra året.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
ANNONS