SEB har utsett Niina Äikäs, chef för Large Corporates Coverage i SEB Finland, till ny chef för bankens division Baltikum.
Hon blir SEB:s nya Baltikumchef

Mest läst i kategorin

Ulrika Lilja.
Hon efterträder Jonas Ahlström som, vilket kommunicerats tidigare, blivit utnämnd till Co-Head för SEB:s division Large Corporates & Financial Institutions. Därtill har Ulrika Lilja, för närvarande på Stora Enso, utsetts till chef för Group Marketing and Communication i SEB. Hon efterträder Karin Lepasoon som har valt att lämna banken för en ny roll i Vattenfall. Det framgår av ett pressmeddelande.
– Med Niinas bakgrund från olika roller i SEB och Citigroup Finland känner jag mig trygg med att den baltiska divisionen är i de bästa händer, säger Johan Torgeby, SEB:s vd och koncernchef i en skriftlig kommentar.
Som ny chef för den baltiska verksamheten kommer Niina Äikäs också att ta plats i SEB:s verkställande ledning. Hon kommer att tillträda sin nya tjänst senast den 1 september 2021.
SEB:s division Baltikum erbjuder heltäckande bank- och rådgivningstjänster till privatpersoner och alla företagskundsegment i Estland, Lettland och Litauen. Divisionen har 65 kontor och betjänar cirka 1 miljon privathelkunder och 98 000 helkunder bland små och medelstora företag.
Ulrika Lilja, för närvarande Executive Vice President Communications and Marketing i Stora Enso, kommer att efterträda Karin Lepasoon, SEB:s chef för Group Marketing and Communication. Ulrika Lilja kommer att bli medlem av SEB:s verkställande ledning och väntas tillträda sin nya position senast under november 2021.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.







