08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hon blir ny IB-topp på Swedbank

Realtid.se
Uppdaterad: 01 juli 2013Publicerad: 01 juli 2013

Elisabeth Beskow får tung chefspost lagom till semestern.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Swedbank inleder andra halvåret med flera nya chefsutnämningar inom investment banking.

Elisabeth Beskow blir global investmentbank-chef med ansvar för originering och rådgivning inom obligationer, aktier, strukturerad finansiering och långivning.

Sindre Stoer, som haft samma post sedan hösten 2011, blir senior advisor i banken med särskilt fokus på den norska verksamheten.

Elisabeth Beskow kom till Swedbank 2011 efter en lång karriär på SEB. Hon har tidigare varit chef för Swedbank Debt Capital Markets och Strukturerade produkter.

Denna roll axlas nu av Per Åke Nyberg som formellt blir Global Head of Debt Capital Markets (DCM) med ansvar för syndikeringen. Även han kom till banken 2011 och har en bakgrund på Handelsbanken, SBAB och Goldman Sachs.

Samtidigt meddelar Swedbank att även Joacim Sjöberg får en ny roll som svensk corporate finance-chef. Han rekryterades från Öhman 2011 och har varit med att bygga upp bankens närvaro på den växande high yield-marknaden.

Samtliga förändringar gäller från och med 1 juli, meddelar Swedbank.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Realtid.se
Realtid.se
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS