02 nov.
2026

Realtid

H&M kallar till digital årsstämma

Camilla Jonsson

För att minska spridning av coronaviruset kallar H&M till en helt digital årsstämma den 7 maj

Mot bakgrund av risken för spridning av coronavirus och myndigheternas föreskrifter/råd om undvikande av sammankomster har styrelsen beslutat att årsstämman ska genomföras på det sättet att deltagarna deltar i princip endast på distans: via dator eller annan internetansluten enhet eller genom ombud eller poströstning. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Varken vd:n eller ordföranden kommer att hålla något anförande i samband med stämman. I stället kommer vd:n Helena Helmerssons anförande att läggas ut på hemsidan. 

Deltagande på distans administreras av Euroclear Sweden och dess underleverantör Lumi. 

Frågorna på stämman kommer att koncentreras till ärenden på dagordningen och andra upplysningar som deltagarna har rätt att erhålla enligt lag. Någon allmän frågestund kommer alltså inte att hållas på denna stämma. 

H&M-aktien stiger drygt 9 procent i den inledande handeln på måndagen.

Mest läst i kategorin

ryanair
Börs & finans

Ryanair överväger frysta löner – varnar för dyrare flygbiljetter

02 nov. 2026
kommunikation
Börs & finans

17 anställda – PR-byrån kan säljas för 780 miljoner kronor

02 nov. 2026