10 apr.
2026

Realtid

"Hindenburg-omen" tros förebåda ny börskrasch

administrator

administrator

Olyckskorparna har hittat sitt senaste belägg för att undergången är nära.

Reuters skriver om företeelsen ”Hindenburg-omen”, som innebär fem olika förutsättningar som måste vara uppfyllda på New York-börsen.

Om alla förutsättningar är uppfyllda, har det historiskt lett till en börskrasch.

Nu är det amerikanska traderbloggen Zero Hedge som enligt Reuters rapporterade om att de fem förutsättningarna var uppfyllda i tisdags den 12 augusti:

1) Antalet aktier som under en enskild börsdag når nya 52-veckors högstarekord och antalet aktier som når nya 52-veckors lägstarekord, måste vardera uppgå till minst 2,2 procent av det totala antalet handlade aktier den dagen.

2) Antalet aktier som under samma börsdag når nya 52-veckors högstarekord och antalet aktier som når nya 52-veckors lägstarekord, måste vardera minst uppgå till 69 aktier.

3) Antalet aktier med nya 52-veckors högstarekord får inte vara mer än dubbelt så många som antalet aktier med nya 52-veckors lägstarekord under samma börsdag. Däremot får antalet aktier med nya 52-veckors lägstarekord vara mer än dubbelt så många som antalet aktier med nya 52-veckors högstarekord.

4) Ett ”glidande medeltal” över de senaste 10 veckornas utveckling på New York-börsen måste vara stigande samma börsdag. Det glidande medeltalet är förenklat ett medeltal för börsindex mätt över de senaste 10 veckorna.

5) Den så kallade ”McClellan-oscillatorn” måste vara negativ under börsdagen. Det är en indikator som visar hur mycket pengar som flödar in eller ut från börsen.

Om alla dessa förutsättningar är uppfyllda under samma börsdag uppstår ett Hindenburg-omen.

Sedan menar experter enligt Reuters att ett Hindenburg-omen måste – för att det ska vara en stark signal om börskrasch, inträffa minst två gånger och upp till fem gånger inom en 36-dagarsperiod.

Då kallas det för ett ”bekräftat” Hindenburg-omen.

Själva börskraschen måste då komma inom en 120-dagarsperiod för att gälla. Passerar över 120 dagar utan att något händer, behöver man alltså inte vara orolig längre.

Hindenburg-omen är enligt Zero Hedge den helt klart mest fruktade företeelsen som kan inträffa inom den så kallade tekniska aktieanalysen, som förenklat går ut på att spå aktiekurser utifrån den historiska kursutvecklingen och annan historisk statistik.

Följande har konstaterats:

• Alla börskrascher på New York-börsen sedan 1985 har föregåtts av Hindenburg-omen.

• Med 77 procents sannolikhet kommer en börsnedgång på minst 5 procent inom 40 dagar efter ett bekräftat Hindenburg-omen.

• Med 41 procents sannolikhet kommer en panikutförsäljning efter ett bekräftat Hindenburg-omen.

• Med 24 procents sannolikhet kommer en stor börskrasch efter ett bekräftat Hindenburg-omen.

Vetenskapligt sett vacklar stödet för att man långsiktigt kan tjäna pengar på teknisk aktieanalys, men analysmetoden har ändå många anhängare.

Realtid.se:s egen expert
på teknisk analys, Ingemar Carlsson, är själv oroad över börsen.

– Nog ser jag väl att det inte är hälsosamt det som man kan se i graferna, säger han.

– Det är det inte.

– Den börsnedgång som jag räknade med skulle ske under sommaren, blev inte lika stor som jag räknat med.

– Så det ligger fortfarande en börsnedgång och väntar på oss.

– Det gör det.

– Det kommer en nedgång framöver, men tidpunkten för den är inte så given.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin