Osäkerheten kring oväder ska göra dem rika.
Hedgefonder satsar på storm

Mest läst i kategorin
Allt fler hedgefonder söker nu nya möjliga placeringsalternativ för att ytterligare minska fondernas beroende av aktiemarknadens rörelser.
Efter de två senaste orkandrabbade säsongerna är återförsäkringsbolagen i stort behov av mer kapital. Återförsäkringsbolagen är de som försäkrar försäkringsbolagen, och efter att ha betalat ut rekordbelopp efter Katrina är kassorna tömda.
Detta har gjort att flera hedgefonder fått upp ögonen för branschen. Hedgefonder är ute efter att sprida riskerna genom alternativa placeringsformer och att minska korrelationen till marknaden genom korta placeringar. Därför ser de nu återförsäkringsbranschen som ett intressant alternativ.
Det som hedgefondsbolagen kan tjäna pengar på är de kraftigt ökade premierna. Hedgefonderna spekulerar därmed i att den kommande säsongen ska bli lugnare – annars går det satsade kapitalet åt att täcka skadekostnaderna. Förra årets orkansäsong klassades som den värsta på hundra år, vilket lett till att nivån på premierna längs med den Mexikanska golfen stigit med 100 till 200 procent. Samtidigt räknar fonderna med att sannolikheten för ytterligare ett rekordår är mindre nu.
En vanlig finansieringsform för hedgefonderna är att köpa så kallade katastrofobligationer, emitterade av återförsäkringsbolagen. Obligationerna betalas tillbaka efter löptidens slut med 5 till 15 procents avkastning, förutsatt att ingen katastrof inträffat.
Enligt Reuters emitterades katastrofobligationer till ett värde av 1,8 miljarder dollar under 2005. Redan i augusti i år har obligationer till ett värde 2,5 miljarder emitterats.
Jonas Lindmark på fondbevakningsföretaget Morningstar tror inte att företeelsen är särskilt utbredd bland svenska hedgefoder eftersom de är mer reglerade än amerikanska. Enligt Lindmark måste de svenska fonderna löpande rapportera ett värde på sina fonder, vilket kan bli svårt då spekulationer i orkaner är väldigt svårbedömda.
De tre stormar som drabbade den amerikanska kusten under 2005 beräknas ha kostat försäkringsbranschen 80 miljarder dollar, vilket är det högsta beloppet någonsin som behövts för att täcka kostnaden för naturkatastrofer.