21 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hårdare bankkrav får vänta

administrator

administrator

Pendeln svänger mot mer regleringar av bankerna, konstaterar Stefan Ingves, chef för Riksbanken.

Det säger han i ett anförande inför Bankföreningens årsmöte på torsdagen.

Men de mer genomgripande förändringarna av kapitalkraven på bankerna, som riskerar att bromsa bankernas utlåning, bör inte införas förrän efter det att den ekonomiska krisen är över.

Anmäl dig till Finans och Försäkring-nyhetsbrevet som kommer ut på fredagar.

Ingves räknar enligt en förskriven kopia av talet med att Riksbanken håller räntan ”låg”, för att klara inflationsmålet och stödja återhämtningen i svensk ekonomi, fram till hösten 2010.

”Vi kompletterar dessutom den låga reporäntan med utlåning till bankerna på längre löptid till fast ränta för att penningpolitiken ska få avsedd effekt”, säger han vidare.

Syftet med den stimulativa politiken är att hålla nere bankernas räntor i utlåningen till företag och hushåll.

”Det vore då att gå på tvärs mot denna ambition om det i detta läge generellt infördes regler som skulle göra det dyrare för banker att låna ut. Därför vill jag betona att merparten av de regelförändringar som jag i dag tar upp inte bör genomföras förrän vi är gott och väl ur krisen och situationen i det finansiella systemet har normaliserats”.

Förutom planer på att skärpa kapitalkraven på bankerna kan det i framtiden även införas krav på bankerna vad gäller en reservkassa bestående av utländsk valuta, enligt Stefan Ingves.

Han kallar det för en ”likviditetsbudget i utländsk valuta”, som ska kunna användas för att inte Riksbanken ska behöva stå för de tillskott av utländsk valuta som behövs om en kris uppstår.

Kravet skulle gälla banker med stora exponeringar i utländska valutor och i realiteten skulle detta kunna byggas upp med hjälp av Riksbanken.

”Vi håller för närvarande på att närmare studera våra möjligheter att använda kassakrav. Centralbanker ska inte behöva tillföra likviditet på det vis som har gjorts de senaste två åren. Därför är det rimligt att även skärpa kraven på bankernas likviditetshantering”, säger Ingves enligt den förskrivna versionen av talet.

Den så kallade Basel-kommittén, centralbankernas samarbetsorgan, arbetar just nu med en lista på kort- och långsiktiga krav som bör ställas på bankerna för att de ska klara stressade lägen.

Senaste lediga jobben