16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Handeln avvaktar hösten

administrator
administrator
Uppdaterad: 16 aug. 2010Publicerad: 16 aug. 2010

Handlarna har en avvaktande inställning inför höstens försäljning.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026
Essity har halkat efter börsen rejält sedan introduktiponen 2017. Nya vd:n Ulrika Kolsrud sedan i somras har rivstartat med en rad aktivieteter men att haka på börsens avknoppningstrend är inte hennes främsta fokus berättar hon i en längre intervju med Realtids systertidning Dagens PS.
Börs & finans

Avknoppning inte i korten för Essitys nya vd

16 feb. 2026
Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026

Andelen som planerar att nyanställa det kommande kvartalet är oförändrat, men flera tror på en minskning av antalet anställda i den egna butiken, visar Svensk Handels handelsbarometer för augusti.

Det är främst de tillfrågade inom dagligvaruhandeln som är försiktiga. Inom sällanköpshandeln är man mer optimistiskt, särskilt vissa branscher som ser skolstarten och början av hösten som en stark försäljningsperiod.

Yvonne Ingman, vice vd på Svensk Handel, säger i ett pressmeddelande att barometern speglar den ovissa framtiden med faktorer som eventuella räntehöjningar och riksdagsvalet.

”Trots detta är framtidstron för många inom sällanköpshandeln fortsatt positiv, vilket måste ses som en styrkesignal”, säger hon.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS