Pär Nuder sågar socialdemokraternas och miljöpartiets samarbete. "Jag tror inte partiet mår bra av att vi låser oss", säger han till Aftonbladet.se.
Han sågar en allians

Sara Johansson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.
Medan socialdemokraterna och miljöpartiet firar sitt samarbete genom att åka förstaklass på morgontåget till Göteborg, blir den nya alliansen kritiserad av den tidigare finansministern Pär Nuder.
– När man är i opposition så är det viktigaste att vårda den egna hemmabasen. Socialdemokraterna är i dag större än alliansen. Så det finns redan en socialdemokratisk allians, säger han till Aftonbladet.se.
Pär Nuder menar att samarbetet med miljöpartiet och senare även med vänsterpartiet kan äventyra en blocköverskridande lösning om Sverigedemokraterna kommer in i riksdagen.
– Att i det läget cementera blockpolitiken genom att formalisera ett vänsterblock, det tycker inte jag är bra.




