25 mars
2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Han blir ny MP på DLA Nordic

Realtid.se

Per Rönström lämnar efter elva år.

Gustaf Reuterskiöld tar över som managing partner på advokatfirman DLA Nordic från och med 1 april. Företrädaren Per Rönström lämnar samtidigt byrån för egen verksamhet. Han har haft MP-posten under elva års tid.

– Per har varit en utomordentligt duktig och uppskattad ledare som verkligen satt sitt avtryck på byrån. Vi är mycket tacksamma för hans insats på DLA Nordic, säger ordförande Anders Malmström i en kommentar.

Gustaf Reuterskiöld har arbetat på DLA sedan 1998 och blev delägare 2008. Han har varit ledamot i byråns styrelse sedan 2009.

– Jag ser mycket fram emot att ta över som Managing Partner och leda arbetet med att utveckla byrån och dess medarbetare. Min ambition är att skapa förutsättningar för byråns engagerade medarbetare att leverera bästa möjliga rådgivning till våra klienter utifrån deras behov, säger Gustaf Reuterskiöld.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin