Regeringen utser Hases Per Sjöblom till chef för FRA-domstolen.
Han blir ny chef för FRA-domstolen
Mest läst i kategorin
Efter en lång diskussion har till slut lagmannen i Förvaltningsrätten i Umeå, Hases Per Sjöblom, fått chefstjänsten och ordförandeposten i Försvarsunderrättelsedomstolen, enligt Dagens Juridik.
Hases Per Sjöblom är i dag lagman i Förvaltningsrätten i Umeå. Innan dess var han generaldirektör i Lotteriinspektionen och i Regeringskansliet.
Sjöblom tillträder sin nya befattning den 1 januari 2014.
Domarnämnden har tidigare varit djupt splittrade i frågan om vem som ska föreslås som ny chef för FRA-domstolen till regeringen.
Tre jurister var aktuella i diskussionerna. Men nämndens ledamöter var in i det sista oense.
Två av de skiljaktiga ledamöterna, Advokatsamfundets generalsekreterare Anne Ramberg och riksdagsmannen Maria Abrahamsson, ansåg att ingen av de föreslagna kandidaterna var lämpliga som ordförande i FRA-domstolen.
När det gällde Hases Per Sjöblom ansåg Anne Ramberg och Maria Abrahamsson att han inte uppfyllde de höga krav som måste ställas på kunskaper inom folkrätt, mänskliga rättigheter samt försvars- säkerhets- och utrikespolitiska frågor, enligt Dagens Juridik.