10 aug.
2026

Realtid

Han är hovets nya Tarras

Sara Johansson

Stjärndiplomaten Jörgen Lindström ska axla rollen som "den nya Tarras".

Kungen har äntligen hittat en ersättare för Elisabeth Tarras-Wahlberg. Efter nyår kommer stjärndiplomaten Jörgen Lindström, 38 år, ta över som kronprinsessans närmaste man, enligt Svensk Damtidning.

Jörgen har tidigare träffat kronprinsessan när han jobbade med Irakfrågor i Amman 2001.

Sedan en tid tillbaka jobbar han i Pakistan som ambassadråd och biträdande chef på ambassaden i Islamabad.

– Att byta fältet mot ett annat intressant jobb och att få arbeta med kronprinsessan kommer att vara oerhört givande, säger Jörgen Lindström till Svensk damtidning.

– Jag är väldigt intresserad av Sverige och ett svenskt perspektiv i utlandet. Det är ett ämne som även intresserar kronprinsessan och arbetet som hovmarskalk blir intressant även av den anledningen, fortsätter han.

Jörgen Lindström vill helst inte jämföra sig med Elisabeth Tarras-Wahlberg. Men han berättar att hans styrka sitter i hans erfarenheter från att arbeta utomlands och hans kunskaper om Sveriges inrikes- och utrikespolitik.

Sara Johansson
Sara Johansson

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

Bank & Fintech

Rekordlyft på Wall Street: Här stiger bonusarna med 30 procent

10 aug. 2026