16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Hamburgerkungen säljer sommarstället för 50 milj.

Bernt Hermele
Uppdaterad: 16 juli 2010Publicerad: 16 juli 2010

Jaan Kaber, storägare i Burger King, säljer familjens sommarpärla på Västkusten. Begärt pris: 50 miljoner kronor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Börs & finans

Megaprojekt snart klart: Kan fördubbla landets oljeproduktion

16 feb. 2026
ai
Börs & finans

Hela branscher döms ut av investerare: "AI:s mörka sida"

16 feb. 2026
Ola Rosling tillsammans med en graf
Makro

Rosling: "Det finns fyra megarisker man alltid ska vara orolig för"

16 feb. 2026
Affärer

Miljardrush när Europas banker slår ihop sig som aldrig förr

16 feb. 2026
Essity har halkat efter börsen rejält sedan introduktiponen 2017. Nya vd:n Ulrika Kolsrud sedan i somras har rivstartat med en rad aktivieteter men att haka på börsens avknoppningstrend är inte hennes främsta fokus berättar hon i en längre intervju med Realtids systertidning Dagens PS.
Börs & finans

Avknoppning inte i korten för Essitys nya vd

16 feb. 2026

Det är högprofilerade mäklaren ESNY som bjuder ut sommarens dyraste sommarhus.

Det ligger på Rossö, utanför Strömstad. Fastigheten är på 28 hektar, med egen sandstrand och innehav av skog.

På en av ängarna har Kaber anlagt en 6-håls golfbana.

Mangårdsbyggnaden är ett knuttimmerhus från 1800-talet, nedfraktat från Leksand.

Egen stenpir, två båtplatser och eget hummerkokeri ingår i priset.

Taxeringsvärdet ligger på 3,2 miljoner kronor, men Kaber hoppas alltså få ut 50 miljoner kronor för fastigheten som köptes av Jan Kaber 1988 för 1,5 miljoner kronor.

Jaan Kaber är störste ägare i Nordic Service Partners, NSP, genom sitt bolag Bohus Enskilda.

NSP driver 60-talet Burger King och Taco Bar-restauranger i Sverige. Bolaget är noterat på Nasdaq OMX och omsatte förra året 677 miljoner kronor. Vinsten uppgick 2009 till – 3.8 miljoner kronor.

ANNONS

Förra året hade Kaber en inkomst på 2,3 miljoner kronor samt inkomst av kapital på 1.8 miljoner kronor.

Han står också som hälftenägare till en villa i Örgryte med ett taxeringsvärde på 6 miljoner kronor, samt hälftenägare till en fastighet i Tanum med ett taxeringsvärde på 8 miljoner kronor.

Kaber gjorde sig ett namn inom Göteborgs finanskretsar på 80-talet när han som 30-åring blev vd i Erik Pensers noterade investmentbolag Asken.

Av bara farten fortsatte han och parhästen Sven Norfeldt med egna finanshuset Octonova, som sålde avancerade skatteplaneringstjänster och gjorde vidlyftiga affärer i fastighetsbranschen.

Men Octonova kraschade i samband med finans- och fastighetskraschen i början av 90-talet.

Senare investerade Kaber och Norfeldt i guldfyndigheter i norra Finland genom bolaget Riddarhyttan.

Jaan Kaber är Italiens konsul: i Göteborg.

Realtid.se söker Jaan Kaber.

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Bernt Hermele
Bernt Hermele
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS