Realtid

Hade Lux rätt laguppställning?

Per Agerman
Uppdaterad: 07 dec. 2015Publicerad: 07 dec. 2015

Electrolux stoppade storaffär i USA väcker en rad frågor om GE:s agerande men också om Lux förberett sig tillräckligt väl, skriver Realtids Per Agerman.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Börsuppgång efter Trumps mjukare ton – Saab får köprekommendation

14 feb. 2025
Spela klippet
Börs & finans

Nibe överraskar medan Tietoevry tyngs av miljardnedskrivning

14 feb. 2025

Electrolux får inte köpa GE Appliances. Detta sedan GE valt att backa från affären. Beslutet, som kom nästan exakt 15 månader efter det att planerna på köpet tillkännagavs i september 2014, är ett stort nederlag för Electrolux som satsat mycket prestige och pengar på förvärvsexpansionen i USA.

Så sent som i den senaste kvartalsrapporten talade man fortfarande om att köpet väntades gå igenom före årsskiftet.

Detta trots att det sedan i somras varit tydligt att det amerikanska justitiedepartementets konkurrensprövning skulle bli stenhård och att Electrolux tvingats till rätten för att försvara affären. Departementet har inte vikt en tum och kommentaren till det spruckna köpet på måndagen är att man gjort en hjälteinsats för de amerikanska konsumenternas bästa.

Rent konkret är det GE som backar från uppgörelsen och frågan är varför detta sker just nu? Enligt Electrolux fanns det fortfarande hopp om att domstolsprövningen skulle ge klartecken för affären, inte minst sedan flera eftergifter presenterats för att mildra konkurrenseffekterna.

GE:s budskap på måndagen är mycket kortfattat och talar framför allt om att vitvaruverksamheten även fortsättningsvis står på säljlistan. Frågan är vem som vågar köpa efter Electroluxs misslyckande?

För GE är dock misslyckandet begränsat. För det första får man en rejäl kompensation från Lux i form av en 175 miljoner dollar stor ”break-up fee”. Vitvaruverksamheten är också bara en pusselbit i det stora omstruktureringspussel som GE just nu lägger.

Att man fick igenom köpet av delar av franska Alstom är av allt att döma viktigare. Affären slutfördes i november sedan GE övertygat myndigheterna i både EU och USA om att säga ja vid konkurrensprövningen. EU-kommissionen var mycket skeptisk till en början men blidkades framgångsrikt.

GE är i princip också klara med försäljningen av den finansiella verksamheten inom GE Capital. Omstöpningen av jättekoncernen har varit snabb och mestadels framgångsrik sett till helheten.

ANNONS

Om GE tagit några särskilda hänsyn till just helheten när man bestämde sig för att backa från affären med Electrolux får vi sannolikt aldrig veta. Men det är klart att det svenska bolaget dragits in i ett spel på högsta nivå i USA.

Frågan är då om man valt rätt laguppställning för att klara jobbet?

Deutsche Bank och SEB, som båda är tunga M&A-rådgivare i Norden och Europa, är inte lika framträdande på den amerikanska marknaden. Ändå valdes de som finansiella rådgivare till Electrolux i bolagets kanske mest betydelsefulla transaktion någonsin. Lux valde också advokatbyrån Davis Polk & Wardwell för den juridiska expertisen, framstående men inte i den absoluta USA-toppen.

Även GE hade en begränsad laguppställning på sin sida med Goldman Sachs och advokatbyrån Sidley Austin som enda rådgivare enligt de officiella kommunikéerna.

Laguppställningen känns tunn om man exempelvis jämför med rådgivarna som var inkopplade i Alstom-affären.

Här jobbade GE med Centerview Partners, Credit Suisse och Lazard medan Alstom hade Bank of America och Rothschild på sin sida. Till detta ska läggas de legala rådgivarna.

Både köp- och säljsida hade alltså valt rådgivare med grundmurade nätverk i Frankrike och EU:s maktcentrum.

Men Electrolux gjorde en helt annan bedömning av behovet av lokal närvaro när man gav sig på GE-köpet.

ANNONS

Eller så hade man inte så mycket annat att välja på. Faktum är att General Electrics omstrukturering inbegriper i princip alla stora amerikanska investmentbanker. JP Morgan, Goldman Sachs, Morgan Stanley och Bank of America Merrill Lynch har alla tingats som rådgivare till GE det senaste året.

Kanske är det så att M&A-haussen kring GE helt enkelt undergrävde Electroluxs position redan från dag ett, både sett till laguppställningen och manöverutrymmet gentemot de prövande myndigheterna? Frågan är om någon sitter på svaret men tecknen i skyn är åtminstone många.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Per Agerman
Per Agerman
ANNONS
Jämför courtage

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.

Jämför här
ANNONS