Klädkedjan H & M:s aprilförsäljning överträffade med råge förväntningarna.
H & M överträffade förväntningarna

Mest läst i kategorin
Försäljningen var 21 procent högre under april jämfört med samma period i fjol och det var mycket bättre än vad de flesta bedömare hade räknat med.
Det totala antalet butiker uppgick den 30 april till 1.407 jämfört med 1.239 föregående år. Försäljningen i jämförbara butiker ökade med 8 procent.
– Det är en makalöst stark försäljning, som överträffade alla förväntningar. Det är andra månaden i rad som bolaget redovisar så här starka försäljningssiffror, säger Rolf Karp detaljhandelsanalytiker på Öhman fondkommission.
– April månad är ju heller inte någon reamånad så det är en fantastisk siffra och innebär en hög lönsamhet för bolaget.
Karp tror inte att försäljningen kommer att vara lika stark under de kommande månaderna.
– Jag tror att vi kommer att få se tillväxttal på i snitt 15 procent, säger han.
H & M-aktien som hittills i år har stigit med 25 procent steg marginellt med 1 procent under tisdagen.