Realtid

Gruppåtalan mot Citigroup

administrator
administrator
Uppdaterad: 01 apr. 2005Publicerad: 01 apr. 2005

Återigen skakas finansvärlden av en diskrimineringsskandal. Mäklarfirman Smith Barney som ingår i Citigroup stäms av 5.000 kvinnor som arbetar eller har arbetat på företaget.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Trading Direkt

Nasdaq lanserar nytt index för att spåra börsnoteringar

24 jan. 2025

Stämningsansökan lämnades in i går i San Francisco. Kvinnorna hävdar att Smith Barney avsiktligen gett bättre uppdrag åt män, vilket påverkat kvinnornas möjlighet att höja sina arvoden.

Smith Barney stämdes i ett liknande fall för åtta år sedan för ofördelaktig behandling av kvinnliga kolleger samt för sexuella trakasserier.

Den nya stämningen säger ingenting om sexuella trakasserier, men hävdar att Smith Barney inte levt upp till sina åtaganden från 1997 års överenskommelse att stoppa diskriminering av kvinnliga anställda.

Realtid.se

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS