18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Grundarna i budstrid om Catella

administrator

administrator

Ledarduon Johan Ericsson och Lennart Schuss har hamnat i en budstrid med fastighetsjätten Stronghold om finansbolaget Catella. "Försäljningsprocessen är genant oprofessionell", säger Lennart Schuss på Catella.

I januari i år blev det känt att Ikea tröttnat på ägandet i finansbolaget Catella. Uppdraget att sälja bolaget, som enligt Realtid.se:s källor värderas till cirka 500 miljoner kronor, ligger på Deutsche Bank.

Budtiden går ut i övermorgon och Johan Ericsson och Lennart Schuss i Catellas ledning har varit öppna med att de vill köpa tillbaka verksamheten, som de en gång var med och startade.

Men sedan Ikea aviserade sina försäljningsplaner har flera nyckelpersoner slutat, bland annat har stjärnförvaltarna Gustaf Sjögren och Ulf Frykhammar beslutat starta eget, vilket minskat värdet på Catellas kapitalförvaltningsdel.

Men i sista stund har fastighetsjätten Stronghold, som bland äger Newsec, lagt, vad som från ledningens sida uppfattas som, ett fientligt bud på Catella.

Enligt Realtid.se:s källor är det tänkt att Patrik Enblad, i dag delägare och vd i Newsec, skulle ta över ledningen av Catella om Strongholds bud vinner.

– Jag har inga kommentarer till någonting. Jag måste starta ett möte, säger Urban Edenström vd på Stronghold, till Realtid.se.

Lennart Schuss är mycket kritisk till Stronghold som ny ägare av Catella:

– Våra företagskulturer passar inte ihop, säger Lennart Schuss.

Schuss är också kritisk till hur Ikea och Deutsche Bank hanterat försäljningen.

– Försäljningsprocessen är genant oprofessionell, säger Lennart Schuss.

Senaste lediga jobben