Grekland väntas under tisdagen begära ut en första del av de nödlån som godkänts av EU och Internationella valutafonden.
Grekland begär ut nödpengar


Källor inom grekiska finansdepartementet uppgav att det rör sig om en utbetalning på 14,5 miljarder euro från EU och 5,5 miljarder från IMF, för att bland annat täcka en amortering på 8,5 miljarder euro som ska betalas senast den 19 maj.
I grekiska tidningar berättades samtidigt under dramatiska rubriker om den plan för att reformera pensionssystemet som regeringen offentliggjorde i måndags.
”Trippelchock mot pensionerna”, skrev exempelvis oppositionstidningen Eleftheros Typos, med hänvisning till att pensionerna sänks medan pensionsåldern och inbetalningarna höjs.
”Vilda nedskärningar”, skrev i sin tur regeringsvänliga To Vima, medan Kommunistpartiets organ Rizospastis manade till nya protester.
”De senaste dagarnas monumentala demonstrationer är ett hoppfullt tecken på att arbetarna inte är redo att vika sig”, skrev tidningen.
I måndags varnade arbetsmarknadsminister Andreas Loverdos för att hela pensionssystemet riskerar att kollapsa år 2015.
– Gör vi inget så blir det inga pensioner, sade Loverdos.





