18 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Grekisk kris sprider sig

administrator

administrator

Läget i krisdrabbade Grekland förvärras. Samtidigt sprider sig oron i eurozonen och globalt.

Spaniens kreditbetyg sänktes på onsdagen och trycket ökar på att EU och Internationella valutafonden (IMF) ska genomföra en räddningsaktion.

Men Grekland avvisar sänkta löner som ett led i nedskärningarna, enligt landets arbetsmarknadsminister.

– Vi har ombetts att genomföra nedskärningar som vi inte kan acceptera. Varken vi i egenskap av stat eller våra sociala partners, sade den grekiske arbetsmarknadsministern Andreas Loverdos efter att han hållit ett möte med Hellenic Federation of Enterprises, som beskrivs som en nyckelgrupp inom affärslobbying.

EU:s/IMF:s räddningspaket för Grekland är värt mellan 100 och 120 miljarder euro över tre år, enligt IMF-chefen Dominique Strauss-Kahn, säger tyska parlamentariker som träffat honom i Berlin. Summan motsvarar 960— 1.152 miljarder svenska kronor.

Jürgen Trittin, ledamot för de gröna, berättade att parlamentarikerna fått veta att Grekland skulle hållas utanför de finansiella marknaderna i tre år.

En högt uppsatt ledamot för Socialdemokraterna bekräftade uppgifterna.

– Paketet ska löpa över tre år. Grekland ska de facto hållas utanför finansiella marknader i tre år, sade Trittin.

Chefen för den europeiska centralbanken ECB, Jean-Claude Trichet, sade vid en presskonferens i Berlin att Tyskland snabbt måste besluta sig om man ska bidra till EU:s och IMF:s räddningspaket till Grekland.

– Det är absolut nödvändigt att bestämma sig väldigt snabbt.

Dominique Strauss-Kahn sade att det nu handlar om förtroendet för hela eurozonen.

– Det är förtroendet för hela zonen som äventyras, sade Strauss-Kahn till journalister sedan han i Berlin hållit överläggningar med den tyske finansministern Wolfgang Schäuble och ECB-chefen Jean-Claude Trichet samt tyska topparlamentariker.

Strax därefter sänktes Spaniens kreditbetyg, och efter beskedet rasade börsen i Madrid. Och redan i morse noterades kraftiga börsras i Portugal.

I Frankrike meddelade premiärminister Francois Fillon att Tyskland är berett att lägga sina reservationer åt sidan över gemensamt EU-paket för att rädda den grekiska ekonomin.

– Vi kommer att stå vid Greklands sida. . . och alla tveksamheter som den tyska sidan har kommer att ta slut i dag, sade den franske premiärministern Fillon till parlamentariker i Paris, samtidigt som den tyska förbundskanslern Angela Merkel ledde en serie samtal om krisen.

– Jag vill klart och tydligt säga att alla de som spekulerar mot Grekland och som ägnar sig åt vadhållning i förhållande till den europeiska valutan — att EU och eurozonen kommer att ta sitt ansvar för Grekland, fortsatte den franske premiärministern.

Merkel sade senare att samtalen om räddningspaketet måste skyndas på.

Sent på kvällen talade Merkel med USA:s president Barack Obama om den grekiska krisen.

Enligt ett uttalande från Vita huset i Washington betonade de båda ledarna vikten av ”ett stöd i rättan tid” för att hjälpa Grekland.

”De diskuterade vikten av en resolut grekiskt hantering av krisen och ett stöd i rättan tid från IMF och Europa för att möta Greklands ekonomiska svårigheter”, hette det i uttalandet.

Senaste lediga jobben