16 apr.
2026

Realtid

Göran Persson blir pr-konsult

Realtid.se

Göran Perrson ska bli seniorrådgivare på pr-byrån JKL enligt uppgifter till Dagens Media. "Det är en drömrekrytering för JKL", säger Anders Lindberg, vd för JKL Sverige till Dagens Industri.

– Det är en drömrekrytering för JKL, som ju bland annat arbetar med uppdrag i gränslandet mellan näringsliv och politik. Där behövs det människor som har de kunskaperna inte bara i teorin utan in på skinnet. Och då finns det inte någon bättre person i Europa än Göran Persson”, säger Anders Lindberg, vd för JKL Sverige till Dagens Industri.

– Det sista var en mild överdrift, men även om jag inte vill tillbaka till partipolitiken så vill jag jobba med sådana frågor. Och det finns av tradition i Sverige väldigt få som arbetar i det här gränslandet mellan poltik och näringsliv och väldigt få personer som har erfarenheter från båda områdena. Det har varit till nackdel både för politiken, för näringslivet och för Sverige”, säger Göran Persson till Dagens Industri.

Enligt Resumé kommer Göran Persson börja sitt nya uppdrag den första augusti.

JKL har kontor i Stockholm, Oslo, Köpenhamn, Göteborg, Bryssel och Helsingfors. 2005 hade JKL Group en byråintäkt på 146 miljoner kronor.

JKL ingår i Publicistnätverket som är världens fjärde största holdingbolag inom kommunikation och är noterat på NYSE och Parisbörsen.

Göran Perrson ska dock inte delta i uppdrag som strider mot hans uppfattning eller lobbyverksamhet.

– Det vore inte acceptabelt om jag försökte påverka personer som jag varit med och tillsatt”, säger Göran Persson till Dagens Industri.

Realtid.se
Realtid.se

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

mårder
Börs & finans

Günther Mårder begärs häktad – misstänkt för brott

16 apr. 2026