16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Göran Lindberg överklagar domen

administrator
administrator
Uppdaterad: 19 aug. 2010Publicerad: 19 aug. 2010

Förre polischefen Göran Lindberg överklagade på torsdagen sin fängelsedom för en rad allvarliga sexbrott.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Affärer

Vattenfall sålde för miljoner – köparen blev en av världens rikaste

16 feb. 2026
Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026

Han vill bli friad från grov våldtäkt, två fall av våldtäkt, misshandel och koppleri.

Lindberg dömdes i slutet av juli till fängelse i sex och ett halvt år och höga skadestånd och advokatkostnader. Dessa vill han också ha nedsatta.

Lindbergs advokat Karl Harling utvecklar grunderna för att man överklagat med att Södertörns tingsrätt haft för låga beviskrav samt gjort en felaktig bevisvärdering när det gäller den grova våldtäkten mot en 17-årig flicka på en konferensanläggning i Täby. Det finns heller ingen stödbevisning utan ord står mot ord. Det hävdas också att offrets berättelse är knapphändig och torftig.

Att Lindbergs berättelse innehåller många detaljer har felaktigt tolkats som det rör sig om en efterhandskonstruktion. Den är tvärtom trovärdig, står det i överklagandet.

Med en liknande argumentation hävdas att även de två våldtäkterna ska ogillas. Lindberg vill också bli friad från åtalen för koppleri.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS