16 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Goldman knep jätteuppdrag vid Intels storaffär

administrator
administrator
Uppdaterad: 20 aug. 2010Publicerad: 20 aug. 2010

När Intel nu köper antivirus-bolaget McAfee, är det Goldman Sachs som fått det prestigefyllda uppdraget som finansiell rådgivare.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet
Börs & finans

Berg- och dalbanan för silver: "Marknaden behöver andas"

16 feb. 2026
Nickel
Börs & finans

Nästa metall som väntas rusa – finns i Sverige men bryts inte

15 feb. 2026
Skulden sänker USA
Makro

USA drunknar i skulden: 2 000 miljarder dollar i ränta – varje år

15 feb. 2026
EU energi
Börs & finans

Vädjar till EU – agera nu eller förlora industrin för alltid

15 feb. 2026
Makro

Kinas oljelager växer i rekordtakt – så påverkas bensinpriset

15 feb. 2026

Det skriver Efinancialnews.com.

Klicka här för att gratis få Realtid.se:s nyhetsbrev Finans och försäkring varje vecka via e-post.

Att Goldman fick uppdraget visar enligt tidningen att investmentbanken inte har tappat formen.

Efinancialnews konstaterar att Goldman varit föremål för en hel del debatt sedan finanskrisen.

Bland annat åtalades Goldman av amerikanska finansinspektionen SEC för bristfällig informationsgivning i samband med försäljningen av ett värdepapper relaterat till bolån till låntagare med sämre kreditvärdighet.

Där ansåg sig Goldman först helt oskyldig, men valde senare att ingå en förlikning och betala 550 miljoner dollar i skadestånd.

Under torsdagen meddelades så att Intel köper McAfee för nästan 8 miljarder dollar.

Goldman har enligt Efinancialnews varit finansiell rådgivare till andra stora teknologiföretag i liknande situationer, men aldrig tidigare åt Intel som är ett av de största teknologiföretagen av alla.

ANNONS

Att Goldman nu fick Intel-uppdraget visar bankens förmåga att få den typen av uppdragsgivare, trots ”blåtiran” som Goldman fick i SEC-processen skriver tidningen.

Goldmans vd Lloyd Blankfein har enligt Efinancialnews sagt att bankens kunder varit lojala trots all debatt, men att banken inte kunnat bedöma i vilken utsträckning Goldman eventuellt gått miste om affärer på grund av debatten.

Att Goldman är på offensiven visade sig även häromdagen då det framkom att banken sänkte sitt arvode kraftigt för att få vara med som rådgivare i samband med börsintroduktionen av General Motors (se separat artikel).

Tidigare i somras framkom positiva tecken i Goldman Sachs resultatrapport för andra kvartalet, om den del av bankens verksamhet som är finansiell rådgivning i samband med exempelvis företagsköp och börsintroduktioner.

Inom området ”finansiell rådgivning” ökade Goldmans intäkter med 28 procent under andra kvartalet 2010 jämfört med andra kvartalet 2009.

Men enligt rapporten är den dominerande delen av Goldmans verksamhet tradingen, och där gick det sämre under andra kvartalet i år jämfört med andra kvartalet i fjol vilket bidrog till att Goldmans resultat totalt sett krympte ihop under kvartalet (se annan separat artikel).

Goldmans vd Lloyd Blankfein själv har sitt ursprung inom tradingen och en del menar att det är tradingen som prioriterats på Goldman sedan Blankfein blev vd för Goldman Sachs 2006 vilket lett till en del rivalitet med medarbetare inom den finansiella rådgivningen – som dock med den senaste utvecklingen stärkt sin ställning.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS