General Motors, GM, vill satsa mer på Saab i framtiden. Det säger GM:s Europachef och Saabs styrelseordförande Carl-Peter Forster.
GM vill satsa mer på Saab
Mest läst i kategorin

– Saab måste integreras mer i GM-familjen men samtidigt måste Saabs varumärke stärkas, sa Carl-Peter Forster när han pratade på Stora Bildagen vid Arlanda under tisdagen.
Enligt Forster har GM försummat Saabs varumärke tidigare.
Man har satsat mycket pengar i Saab men man har kanske inte alltid satsat så klokt, sade han.
I framtiden ska GM satsa mycket mer på nya Saab-modeller. Enligt Forster kommer man att göra den största modelloffensiven i Saabs historia, en satsning som redan inletts genom den nya 9-3-serien.
Utvecklingen av nya Saabmodeller kommer även i fortsättningen att ske i Sverige.
– Vi kommer också att fortsätta tillverka Saabbilar i Trollhättan. Om tillverkningen av nya 9-5 hamnar i Rüsselsheim så beror det på att någon annan Saabmodell kommer att tillverkas i Trollhättan, sade han.
(TT) <http://www.tt.se>

Compricer är Sveriges största jämförelsetjänst för privatekonomi. Klicka här för att jämföra courtage.