Realtid

Ghana Gold i konkurs

administrator
administrator
Uppdaterad: 11 dec. 2013Publicerad: 11 dec. 2013

Likvidator Rolf Åbjörnsson: "Inte fått kontakt med någon företrädare".

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Ghana Gold har försatts i konkurs av Stockholms tingsrätt. Detta sedan likvidator Rolf Åbjörnsson beslutat att avbryta den inledda tvångslikvidationen.

– Jag har inte lyckats få kontakt med någon företrädare, därför går ärendet nästan med automatik vidare till konkurs, säger Rolf Åbjörnsson till Realtid.se.

Konkursansökan inlämnades eftersom det inte gått att utröna om det finns tillgångar som kan täcka kostnaderna för en likvidation. Det är Niklas Körling på Wistrand som tilldelats förvaltaruppdraget.

Ghana Gold försattes i tvångslikvidation av Bolagsverket tidigare i år sedan den tidigare styrelsen hoppat av.

Bolaget har det senaste året ingått i en serie transaktioner mellan Aktietorgsnoterade Mineral Invest, Oslonoterade IGE Resources samt Amarant Mining och Alluvia Mining.

Så sent som i våras såldes Ghana Gold till Alluvia med en påstådd värdering om 150 miljoner kronor. När nästa steg i transaktionskedjan, en försäljning till IGE Resources, stoppades övergavs bolaget.

Det är oklart om det finns några tillgångar i bolaget. Mineral Invest skulle eventuellt kunna hävda ägaranspråk då flera delar av avtalen med Amarant och Alluvia inte har uppfyllts.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS