Asiatiska länder överväger att införa restriktioner på hur mycket "hot money" som ska få investeras. Orsak: rädsla för bubblor och för starka valutor.
"Ge oss inte för mycket pengar!"

”Hot money”, eller pengar som kortsiktigt investeras på jakt efter bästa avkastningen, har blivit ett problem i länder som Indien, Sydkorea och Indonesien, skriver Bloomberg. För stora inflöden som inte motiveras av realekonomiska värdeökningar riskerar att blåsa upp aktie- och fastighetsbubblor, är vad som fruktas.
Även omotiverade valutastärkningar – som försvårar för den export som hjälper länderna ur lågkonjunkturen – är skäl till oro: Taiwan införde exempelvis förra veckan regler som begränsar möjligheterna till kortsiktig spekulation i den taiwanesiska valutan. Och Hongkongs chefsminister (”chief executive”, ungefär motsvarande premiärminister) Donald Tsang kritiserade i fredags USA för lågräntepolitiken, något han varnar för skulle kunna komma att orsaka nästa globala finansiella kris.
Han erbjuder också ett annat sätt att tolka talesättet ”follow the money”:
– Dit pengarna går, där uppstår problemen: Asien. Man kan se tillgångspriser öka, inte bara i Korea, Taiwan, Singapore och Hongkong, och det till nivåer som inte står i paritet med ekonomiska fundamenta.
Han beskriver den rådande valutasituationen som en ”carry trade” mot USA-dollarn. Carry trade innebär att låna kortsiktigt i en valuta för att investera i andra valutor.
Att bara höja räntan för att stävja inflation beskrivs av en Hongkongekonom som visserligen genomförbart, men som en åtgärd som skulle spä på ”carry trade”-handeln.
I USA finns dock röster som till skillnad från Tsang i Hongkong tonar ned bubbelinslaget i aktie- och fastighetsmarknaden i Asien:
– Kapitalflödena är varken hotande eller inkonsistena med fundamenta, säger Federal Reserve Philadephias ordförande Charles Plosser till Bloomberg, och menar att det är logiskt att investera i Asien om man tror på större tillväxt där än i USA.




