20 apr.
2026

Realtid

Gates ger pengar till forskning om rika

Helene Rothstein

Hur jobbigt är det att vara rik? Det får du veta om ett år.

Världen är orättvis. Det finns mer forskning om fattiga än rika. Men det sätter Bill Gates stopp för.

Bill och Melinda Gates
Foundation meddelade i går att de ska bidra till en forskarstudie kring förmögna människors våndor och glädjeämnen. Arbetsnamnet är ”The Joys and Dilemmas of wealth”.

Boston College kommer att genomföra studien på institutionen Center on wealth and philantropy.

Forskningen ska fokusera på människor som går i god för 25 miljoner dollar eller mer.

Syftet är bland annat att få bukt med myter och föreställningar som förmögna människor dras med.

För rikingarna själva är det tänkt att studien ska bidra till självreflektion och insikt om hur man bäst hanterar överblivna slantar.

Men nu ska du inte kasta dig på telefonen och genast anmäla dig till Boston College. Deltagare väljs ut av högskolan själv som skickar en förfrågan till förmögna människor som raggas upp via finansiella institutioner och andra organisationer.

Studien beräknas vara klar i början av 2009.

Helene Rothstein
Helene Rothstein

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ryssland
Börs & finans

Sveriges analys: Rysslands ekonomi mycket sämre än trott

20 apr. 2026
Börs & finans

Ryssland säljer beslagtaget guldbolag för miljarder

20 apr. 2026
Kinas dominans över jordartsmetaller ger landet ett strategiskt övertag i den globala försörjningskedjan – något som nu märks i västerländsk industri. (Foto: Getty Images)
Börs & finans

Så beroende är försvarsindustrin av Kina

20 apr. 2026