Tomas Meerits i ny roll som förvaltare på Lancelot.
Gardells lärjunge letar vinnaraktier
Tomas Meerits jobbade sex år på Cevian Capital nära grundarna Christer Gardell och Lars Förberg. Sedan några månader arbetar han på Lancelot med ansvar för nystartade fonden Avalon. För första gången berättar han nu om tiden på Cevian:
– Jag lärde mig mycket, det var en otrolig resa. Men när jag jobbat mig upp till nivån under grundarna Christer Gardell och Lars Förberg nådde jag ett glastak. Då var det dags att lämna, säger Tomas Meerits till Dagens Industri.
Han lämnade Cevian 2010 för att bygga upp en aktieinriktad verksamhet inom private equity-bolaget Triton. Enligt Dagens Industri var det Tomas Meerits team som prickade in placeringen i Niscayah som en tid senare köptes ut från börsen av Stanley Black & Decker.
Men Triton-satsningen stannade av och Tomas Meerits sökte sig snart vidare.
På Lancelot ska han bygga upp en fond med inriktning på svenska aktier. Startkapitalet är 50 miljoner kronor men målet är att nå 500 miljoner inom en rimlig tid. Tomas Meerits är hemlighetsfull om placeringarna eftersom köp pågår men han avslöjar några favoritaktier för Dagens Industri:
– Eftersom jag är skeptisk till konjunkturen vill jag inte äga konjunkturkänsliga bolag just nu. Mekonomen som servar bilar med reservdelar i bra som dåliga tider, är min största enskilda position.
Enligt Lancelot ligger fokus på ett mindre antal bolag som väljs ut genom egen analys. Fonden kan arbeta med en hävstång upp till 120 procent.