Realtid

Gamarna kretsar kring Allokton

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 dec. 2008Publicerad: 10 dec. 2008

Fastighetsspekulanter väntar med att köpa fastigheter från Allokton tills det högbelånade fastighetsbolaget har gått i konkurs.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Det erfar Realtid.se från en initierad källa i fastighetsbranschen som tidigare i år övervägde att köpa fastigheter från Allokton.

– Bolaget har länge haft en dålig situation. De har haft fastigheter ute till försäljning, och jag var från början intresserad av att köpa eller se vad de hade i alla fall, säger källan.

Men en inkopplad advokat sa att en del av bolagets fastigheter var pantsatta som säkerheter för obligationslån som Allokton gett ut.

– Det tyckte inte jag var något vidare. Då är det bättre att vänta med att köpa fastigheterna tills Allokton går i konkurs. Det är ingen mening att göra något om fastigheterna är pantsatta.

Är det inte bara att lösa lånen om man köper en av fastigheterna?

– Det kanske inte panthavarna vill. Det verkar struligt.

– Och om bolaget skulle välta är det inte så kul att köpa fastigheter därifrån strax innan, om bolaget redan är på obestånd. Blir det senare återvinning i en konkurs, kan man drabbas av det.

Det var i tidigare i år som källan anlitade en fastighetsmäklare för att sondera läget med Allokton och eventuella möjligheter att köpa fastigheter därifrån.

ANNONS

Han har sett hur Alloktons tidigare storägare Bernhard von der Osten-Sacken sålde sina Allokton-aktier till den nya danska storägaren, som i sin tur har fått pumpa in mer kapital i bolaget.

– Jag har följt med på resan och sett hur Allokton har satsat på att vara högbelånat genom att ge ut obligationer i Danmark. Men jag skulle aldrig köpa aktier i bolaget, säger han.

Allokton har skulder på drygt 4 miljarder kronor, och fastigheter som är bokförda till ett värde som bara ligger en lövtunn marginal högre. Så bolagets bokförda egna kapital uppgick till cirka 170 miljoner kronor i slutet av september.

Men bara under tredje kvartalet, var Alloktons resultat -267,5 miljoner kronor. Så med den förlusttakten är det egna kapitalet snabbt förbrukat och bolaget i praktiken i konkurs om det inte görs ytterligare kapitaltillskott.

Mer kapital har dock tillskjutits i flera omgångar, och en ny extra bolagsstämma är utlyst till 19 december där aktieägarna ska ta ställning till detta ännu en gång.

Allokton-aktien är börsnoterad på Stockholmsbörsens småbolagslista First North, och med rådande aktiekurs kring 5-6 kronor är bolaget värt cirka 90 miljoner kronor enligt Avanza.

Aktien flyttades till observationslistan i juni sedan Allokton inte klarade av att göra en räntebetalning till obligationsinnehavarna som lånat ut pengar till Allokton genom att köpa Alloktons obligationer.

– Det är märkligt att Allokton fortfarande har ett värde på 90 miljoner kronor på börsen, säger källan.

ANNONS

De Allokton-fastigheter som källans mäklare tittade på var inga juveler.

– De var i dåligt skick med stort investeringsbehov.

Det var inga toppfastigheter som Allokton hade köpt från början enligt källan, och därefter hade företaget underlåtit att göra normala underhållsinvesteringar i fastigheterna var hans slutsats.

När Allokton tidigare begärde kapitaltillskott från ägarna, så gick företaget enligt källan ut och sa att Alloktons förvaltningskostnader för sina fastigheter bara uppgår till 40 procent av normal nivå.

– De satsade alldeles för lite på förvaltningen. Det var väl därför det blev så billigt, resonerar källan.

Han konstaterar att det alltid brukar bli en ”fastighetsbubbla” när räntan har varit låg under en period.

– Nu när bubblan spricker kan fastighetsägare klara sig bra om man har bostadsfastigheter i bra lägen, men fastigheter med företagslokaler lär stå tomma, kraxar källan.

Allokton har både bostadsfastigheter och fastigheter med företagslokaler.

ANNONS

Realtid.se har sökt Alloktons vd Samuel Boström flera gånger, men han har inte gått att få tag på. Växeltelefonisten sa att Boström inte är lätt att få tag på.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS