24 aug.
2026

Realtid

Galit Saar på Länsförsäkringar invald i IRSG i Eiopa

Camilla Jonsson

Galit Saar, chef Group Regulatory Affairs på Länsförsäkringar AB, har valts in i Eiopas Insurance and Reinsurance Stakeholder Group (IRSG). 

–Det ger oss en möjlighet att vara delaktiga i hur försäkringsbranschen regleras på EU-nivå, säger Galit Saar i en skriftlig kommentar.

Eiopa är EUs myndighet för försäkring- och pensionsfrågor. Stakeholdergruppen innehåller representanter från bland annat finansbranschen, den akademiska världen och konsumentorganisationer och har en konsulterande och rådgivande roll inom Eiopa.

– Jag brinner för de ömsesidiga frågorna och kommer säkerligen ha fokus där men också på andra aktuella regleringsfrågor, säger Galit Saar.

Galit är sedan tidigare ordförande i arbetsgruppen för Regulatory Affairs i Amice, organisationen för kooperativa och ömsesidiga försäkringsbolag i Europa.

Mandatperioden i stakeholdergruppen är fyra år.

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin

ICC i Haag
Bank & Fintech

Stängda konton: Nu drabbas ICC:s toppskikt av sanktionerna

24 aug. 2026
kpmg
Börs & finans

KPMG hamnade i stor skandal – tvingas be om finansiellt stöd

24 aug. 2026