Bindande avtal om miljardköpet från GE Capital.
Fyra banker backar Kungsleden

Mest läst i kategorin

Kungsleden får låna till hela köpeskillingen när man tar över en jätteportfölj från GE Capital Real Estate. Fyra banker ställer sig bakom affären värd 5,5 miljarder kronor. Vilka dessa är avslöjas inte men mer information kommer i samband med Kungsledens rapport på fredag.
Ett bindande köpeavtal är nu undertecknat av parterna som i augusti tillkännagav avsikten att genomföra affären.
Portföljen utgörs till största delen fastigheter i Stockholm men även av ett stort Göteborgsbestånd.
– Genom detta fastighetsförvärv uppfyller vi vårt uppsatta mål för nya investeringar om 5-6 miljarder kronor inom 18-24 månader som kommunicerades i början av detta år. Fastighetsportföljen passar mycket väl in i vårt befintliga bestånd och med Kungsledens nya strategi som fokuserar på kommersiella fastigheter av god kvalitet i attraktiva lägen i tillväxtregioner, säger vd Biljana Pehrsson i en kommentar.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.





