En nationell antidopningsorganisation, fristående från Riksidrottsförbundet, och en utredning om möjligheterna att i lag tillåta dopningskontroller vid gym
Fristående antidopnings- byrå föreslås


Det föreslår utredaren Gunnar Johnson i sin rapport.
Internationella antidopningsorganisationen Wada kräver att nationella antidopningsbyråer (Nado) ska ha en oberoende ställning. I Sverige är denna integrerad i RF. Tidigare i år fick Gunnar Johnson, före detta ledamot i Riksidrottsstyrelsen (RS), i uppdrag av RS att utreda om den svenska antidopningsbyrån ska fortsätta att vara integrerad i RF eller inte.
Det är inte enbart kraven från Wada som gör att Johnson föreslår att Nado ska vara en fristående organisation.
– Det är viktigt för svensk idrotts internationella trovärdighet att vi skapar en mer oberoende antidopingorganisation. Men doping är i dag inte bara, eller ens främst, ett idrottsproblem. I Sverige saknar vi tillförlitliga siffror, men undersökningar i exempelvis Danmark visar att upp emot 50 000 motionärer använder anabola steroider. Inget tyder på att Sverige skulle vara annorlunda. Det kan inte vara RF:s uppgift att ta ansvar för alla de missbrukare som inte tillhör idrottsrörelsen, säger Gunnar Johnson till RF:s hemsida.
En viktig fråga är vilka möjligheter som finns att tvinga besökare på gym, som inte är medlemmar i idrottsrörelsen, att ställa upp på dopningstester. Gunnar Johnson menar att frågan borde gå att lösa eftersom bland annat Danmark gjort det genom en ny lag, och att den bör utredas närmare.





