Produktionen i den franska tillverkningsindustrin redovisar sin starkaste ökningstakt på nio år. Därmed tar Frankrike täten bland de europeiska ekonomierna, skriver Financial Times.
Franska industrin bubblar igen


Det är framför allt inhemsk efterfrågan som driver ökningen i den franska ekonomin.
Andra indikationer på att Europas näst största ekonomi håller på att återhämta sig är att nybilsförsäljningen steg med 20 procent i oktober, på månadsbasis.
Trots vikande efterfrågan från den tyska marknaden, växer den inhemska efterfrågan tack vare en generös skrotningspremie och subventioner till nya miljöbilar.
Även för det fjärde kvartalet räknar experter med att den franska ekonomin ska fortsätta att växa, rapporterar Financial Times.
Det så kallade Markit indexet steg från 53 i september till 55,6 i oktober, vilket är den högsta siffran på närmare tre år. Dessutom en betydligt högre nivå än i Tyskland, Storbritannien, Spanien och Italien.
Den franska ekonomin väntas krympa med ”bara” 2-2,5 procent i år, jämfört med till exempel den tyska som väntas krympa med 5 procent.





