09 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Frankrike brottas med enorm statsskuld: "Läget är kritiskt"

Frankrike brottas med enorm statsskuld: "Läget är kritiskt"
Frankrikes premiärminister Michel Barnier varnar för landets budgetsituation. (Foto: Stephane de Sakutin/AP/TT)
Rikard Jansson
Uppdaterad: 04 okt. 2024Publicerad: 19 sep. 2024

Frankrike kämpar med växande budgetunderskott och skenande statsskuld som båda bryter mot EU:s regler. Inrikespolitiskt är det svårt att få igenom skattehöjningar och premiärministern beskriver situationen som ”väldigt allvarlig”.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

warsh
Börs & finans

"Trumps Fed-chef" har sågat banken – nu byter han fot

09 feb. 2026
Affärer

Svenskt bolag lägger ner i USA – flyttar produktionen trots tullrisk

09 feb. 2026
Handslag över bilder på flaggor.
Affärer

Så saboterar svenska arbetssättet globala samarbeten

09 feb. 2026
Makro

Saabs miljardspel i Kanada: Lockar med jobb och export

09 feb. 2026
Börs & finans

Lyko hotas av skuldbomb – oönskade draget kan bli oundvikligt

09 feb. 2026

Frankrikes budgetunderskott och statsskuld har vuxit till att bli bland de högsta i Europa och premiärminister Michel Barnier ser landets budgetproblem som kritiskt, rapporterar New York Times.

Budgetunderskottet uppgår till 154 miljarder euro, motsvarande 5,5 procent av landets BNP. Statsskulden har samtidigt skjutit i höjden till 3 biljoner euro, vilket är 110 procent av BNP – den högsta nivån i Europa efter Grekland och Italien. 

EU har som krav att underskottet inte får vara högre än 3 procent och statsskulden får heller inte vara högre än 60 procent av BNP

I somras varnade EU Frankrike för att ha brutit mot reglerna vilket kan leda till höga bötesbelopp, rapporterade bland annat Omni.

”Krävs omedelbara åtgärder”

Barnier varnar nu för att omedelbara åtgärder krävs för att minska underskottet och få landet på rätt köl igen.

Den franska Riksrevisionen varnade samtidigt Frankrike att missade budgetmål gör att landet måste skära ned 110 miljarder euro under de kommande åren för att leva upp till EU:s regler, enligt New York Times.

Frankrike står inför ett dilemma eftersom centralbanken samtidigt kräver att tre fjärdedelar av underskottet täcks genom nedskärningar i de offentliga utgifterna, medan den återstående delen kan hanteras genom skattehöjningar. Detta har presidenten Emmanuel Macron tidigare lovat att undvika. 

ANNONS
ANNONS

Politisk splittring

De politiska partierna i Frankrike är splittrade till föreslagna nedskärningar i budgeten. Flera franska mittenpolitiker har också markerat att de inte vill ingå i en regering som öppnar för skattehöjningar, rapporterar Sveriges Radio.

Den skenande skulden är i huvudsak ett resultat av pandemistöden och ökade militära anslag efter att Ryssland invaderar Ukraina 2022.

Höjda räntor av ECB för att bekämpa inflationen gjorde det svårare att betala av statsskulden. Enbart räntekostnaderna uppgår nu till 80 miljarder euro per år.

Standard & Poor’s sänkte Frankrikes kreditbetyg tidigare i år, och Moody’s har varnat för att sänka sin syn ytterligare på landet om inte ekonomin stabiliseras.

Läs även:
Han nomineras till premiärminister i Frankrike – vänstern rasar. Realtid

Tyskland och Frankrike får allt svårare att leda EU. Realtid

Frankrike: Näringslivet hotar med flykt efter valet. Realtid

ANNONS
Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Rikard Jansson
Rikard Jansson
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS