07 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Från Lunds Energikoncernen till Foyen Advokatfirma i Malmö

administrator
administrator
Uppdaterad: 25 sep. 2013Publicerad: 25 sep. 2013

Foyen Advokatfirma har den stora glädjen att meddela att vi rekryterat Andreas Lindström till vårt Malmökontor.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Andreas har de senaste åren har arbetat som bolagsjurist på Lunds Energikoncernen och har dessförinnan arbetat bl.a. på advokatfirman Lindahl. Andreas har stor erfarenhet av ett kommunalt energibolags alla förekommande rättsområden och kommer förstärka våra redan starka affärsområden entreprenad och offentliga affärer i Öresundsregionen.

– Det är mycket glädjande att vi fått över Andreas till oss. Hans breda erfarenhet stärker vår redan goda position på marknaden avseende entreprenad och offentlig upphandling samtidigt som han tillför oss särskild kompetens i energifrågor”, säger Per-Ola Bergqvist, kontorsansvarig för Foyen i Malmö. ”Andreas kommer att utgöra en viktig komponent i vår fortsatta expansion i Öresundsregionen.

Andreas påbörjar sin anställning den 1 oktober 2013 och kommer snarast att återinträda i advokatsamfundet.

– Det känns väldigt spännande att börja på Foyen. Byråns inriktning och höga ambitioner passar mig perfekt. På detta sätt får jag möjlighet att vidareutveckla mina erfarenheter från energibranschen tillsammans med andra synnerligen kompetenta jurister på området. Särskilt roligt är det också att Lunds Energikoncernen vill fortsätta att anlita mina tjänster som klient hos Foyen, säger Andreas Lindström.

Läs mer på Foyen Advokatfirmas hemsida.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS