11 apr.
2026

Realtid

Från etta i Kransen till slott i Linköping

Martin Lindgren

Ikväll går Elisabeths drömflyttlass. Realtid.se kan berätta hela askungesagan.

Elisabeth Nilsson, 56, vd i stålbranschens lobbyorganisation Jernkontoret från 2005 till 2010, tillträder på måndag som ny landshövding i Östergötland.

På torsdagen fick hon medalj för sina insatser av Jernkontoret, och ikväll fredag flyttar hon in tillsammans med sin make i landshövdingeresidenset, Linköpings Slott – något hon berättar när Realtid.se ringer för att fråga om medaljen på fredageftermiddagen.

I och med flytten kommer makarna att sälja den villa i Nyköping som de nu bor i.

Elisabeth Nilsson har därtill bott i en enrumslägenhet i Stockholmsförorten Midsommarkransen under arbetsveckorna: Jernkontoret har sitt kontor vid Kungsträdgården inne i Stockholm.

– Det känns spännande, säger Elisabeth Nilsson om den förestående flytten.

Ingår tjänare?

– Det finns människor som arbetar i representationsvåningen och i huset, men vår egen bostad får vi sköta själva.

Möblemanget i privatbostadsdelen består till en liten del av antikviteter som hör ihop med slottet, men huvudsakligen kommer Elisabeth Nilsson och hennes man att använda egna möbler. Det gjorde även företrädaren Björn Eriksson fram till sin avgång under 2009 (fram till på måndag har östgötarna haft en tillförordnad landshövding, Magnus Holgersson).

Enligt den motivering som lästes upp av SSAB:s vd Olof Faxander under medaljtilldelningen, som skedde vid en middag i en före detta grosshandlarvilla på den avskilda ön Bockholmen utanför den välmående förorten Stocksund, har Elisabeth Nilsson varit en mycket framgångsrik och duglig stållobbyist. Hon har vigt 30 år av sitt liv åt stålbranschen, heter det.

Kommer ditt starka stålengagemang innebära några intressekonflikter i din roll som landshövding?

– Nej, som landshövding har man skyldighet att verka för hela länets intressen, så jag tror nog att det ska bli bra. Men mitt hjärta brinner absolut för industrin.

Elisabeth Nilsson säger att hennes lön som landshövding kommer att understiga den hon hade som vd på Jernkontoret. Hon vill inte själv nämna några siffror, vare sig om den hittillsvarande eller blivande lönen. Enligt deklarationen hade hon en tjänsteinkomst på 1,7 miljoner kronor under 2008.

Skulle inkomstminskningen bli alltför kännbar kan Nilsson sälja sin medalj: i höstas gick en likadan (nr. 264 i listan länken pekar på) för 29.000 kronor på Norrköpings auktionsverk.

Martin Lindgren
Martin Lindgren

Senaste lediga jobben

Mest läst i kategorin