Realtid

Fortsatt starkt 2015 för DNB

administrator
administrator
Uppdaterad: 10 juli 2015Publicerad: 10 juli 2015

Ökar resultatet med 10 procent.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

DNB gör ett fortsatt starkt år då man under det andra kvartalet ökar sitt resultat med 10 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Resultatet för Q2 uppgår till 5,1 miljarder norska kronor (4,6), vilket motsvarar ett resultat per aktie om 3,04 norska kronor (2,80), det framgår av den delårsrapport bolaget idag presenterar.

Resultatet innebär dock en svag nedgång jämfört med resultatet under årets första kvartal, som uppgick till 6,5 miljarder. Sett till hela årets första halva har DNB dock gjort en resultatökning om 15 procent jämfört med föregående års första halva.

– Vi är väldigt nöjda kvartalets resultat. Vi har en robust portfölj med låga nedskrivningar på lån, och antalet tveksamma lån och garantier minskar. Dessutom lyckas vi öka intäkterna från andra produkter än lån, till exempel fastighetsmäkleri samt ränte- och valutasäkring. Vi ser att kunderna värdesätter att DNB kan erbjuda ett helhetsutbud av finansiella tjänster, säger Rune Bjerke, koncernchef på DNB.

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
BLACK WEEKS Spara upp till 54% på Verisure hemlarm

Just nu får du ett riktigt bra pris på Sveriges mest valda hemlarm med brand- och inbrottsskydd. Räkna ut ditt pris och ta del av erbjudandet

Räkna ut ditt pris!
ANNONS
ANNONS