Höstens lansering av Vinnovaprogrammet Forska & Väx ställs in. Skälet är att regeringen "missade" att anslå några pengar.
Forska & Väx glömdes bort

Det var i fjol som Vinnova lanserade programmet Forska & Väx. Siktet var småföretag, som kan söka bidrag för teknikutveckling mot att de själva satsar minst lika mycket.
Det populära programmet, dit den förra regeringen anslog 100 miljoner kronor för 2006, hör till den nuvarande regeringens klavertramp, skriver Elektroniktidningen.
I regeringens höstbudget glömdes anslaget bort. När de borgerliga partiledarna gemensamt presenterade sitt småföretagarpaket fanns det med som en viktig del. I vårbudgeten fanns sedan inga medel avsatta för 2007 men väl för 2008.
– Det är allvarligt att näringsministern bryter sitt löfte till riksdagen, kommenterar Thomas Östros (s) i ett pressmeddelande.
Vinnovas generaldirektör Per Eriksson och hans styrelse tvingas därför omprioritera inom ramen för verkets befintliga budget, så att 50 miljoner kronor ändå kan betalas ut. Pengarna tas från andra program som skjuts fram i tiden.
Pengarna är dock långt ifrån tillräckliga. 366 företag sökte sammanlagt 600 miljoner kronor.
Jöran Hägglund, statssekreterare hos Maud Olofsson säger till TT att han ska träffa Vinnovas ledning för att försöka finna en lösning.
Vinnova betraktas som storföretagens stöd. Under förra året delade myndigheten ut 1,5 miljarder kronor. Högvinsterna gick till storbolagen och forskningsvärlden.





