Upplageraset fortsätter för tidningarna i USA.
Forsatt ras för amerikansk press


Under perioden april-september i år såldes mer än 10 procent färre tidningar på vardagarna än samma tid förra året.
Anmäl dig till Teknik, Media och Telekom-nyhetsbrevet som kommer ut på tisdagar.
Upplagenedgången har redan lett till att tidningar lagts ned och att redaktionerna slimmats. Nu accelererar krisen för USA:s dagspress.
Nedgången för söndagstidningarna var 7,49 procent.
Siffrorna från amerikanska upplagegranskaren ABC visade att The Wall Street Journal nu har passerat USA Today som landets största tidning. The Wall Street Journal ökade sin upplaga med 0,51 procent till 2,02 miljoner, medan USA Today rasade med 17,5 procent till 1,9 miljoner.
The Wall Street Journal är en av de få amerikanska tidningarna som tar betalt för webbnyheterna, och prenumerationerna för internetupplagan är inräknade i den totala upplagan.
Två andra tidningar lyckades öka sin försäljning under perioden, The Denver Post och The Seattle Times, men bara tack vare att de enda lokalkonkurrenterna lagts ned.
Den samlade nedgången på vardagar på 10,62 procent var betydligt större än de minus 7,09 procent som noterades samma tid förra året.
The New York Times är fortfarande USA:s tredje största tidning men fick för första gången på över 20 år se sin upplaga minska till under en miljon exemplar.





