08 feb. 2026

Realtid
Bybit

En ny standard

Förre Enronchefen Kenneth Lay död

administrator
administrator
Uppdaterad: 05 juli 2006Publicerad: 05 juli 2006

<pufftextlänk>Det skandalomsusade amerikanska företaget Enrons förre ordförande och vd Kenneth Lay har avlidit, rapporterar amerikanska medier.</pufftextlänk>

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Lay, som blev 64 år, var dömd för omfattande bedrägerier som ledde till företagets konkurs -den största i amerikansk historia. Hans straff skulle tillkännages i oktober i år, ett straff som väntades bli långvarigt.

Nyhetsbyrån Reuters uppger att Lay dog i en hjärtinfarkt på onsdagen. Men enligt CNN har än så länge ingen officiell dödsorsak angetts av respekt för de anhöriga som ännu inte fått dödsbeskedet.

Lay var på semester i Aspen i Colorado, USA, tillsammans med sin fru när han plötsligt ska ha insjuknat.

Dödsfallet inträffade i ett läge då det amerikanska justitiedepartementet förberedde ett beslagtagande av Lays och den före detta koncernchefen Jeffrey Skillings tillgångar. Washington Post har uppgett att amerikanska myndigheter har krav på över 182 miljoner dollar (drygt 1,3 miljarder kronor) från Lay och Skilling. En gång i tiden ska Lay ha haft en personlig förmögenhet på 400 miljoner dollar (nästan 2,9 miljarder kronor).

TT

Läs mer från Realtid - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Upptäck krypto på Bybit.

Bybit gör det enklare att förstå, köpa och handla krypto. En plattform där tydlighet, trygghet och stabil teknik står i centrum. Oavsett om du är ny eller erfaren får du en smidigare väg in i marknaden.En ny standard.

Kom igång!

Senaste lediga jobben

ANNONS
ANNONS